  • D37S24A6RX09LF
D37S24A6RX09LF
advertisement
Manufacturer No:
D37S24A6RX09LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-D37S24A6RX09LF
Package:
Datasheet:
D37S24A6RX09LF
Description:
D-Sub Standard Connectors 37 POS STRT SOCKET SHELL SZ C UNC 4-40
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
D37S24A6RX09LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Material
    Steel
  • Dielectric Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
  • Housing Material
    Polymer
  • Body Material
    Steel
  • Shell Material, Finish
    Steel, Nickel Plated
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Delta D
  • Feature
    Board Guide
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    37
  • Termination
    Solder Paste
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    37
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    300V
  • Contact Type
    Signal
  • Current Rating (Amps)
    5A
  • Pitch
    2.76mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    12.55mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Number of Contacts
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Insulation Resistance
    5GOhm
  • Flange Feature
    Housing/Shell (4-40)
  • Connector Style
    D-Sub
  • Number of Ports
    1
  • Shell Size, Connector Layout
    4 DC C
  • Length
    69.32mm