  • D38999/20JE26JA
D38999/20JE26JA
advertisement
Manufacturer No:
D38999/20JE26JA
HK JDW NO:
61-D38999/20JE26JA
Package:
Datasheet:
D38999/20JE26JA
Description:
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
Step5Bar-code shipping tag
D38999/20JE26JA
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Shell Material
    Composite
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    26
  • Color
    Olive Drab
  • Applications
    Aerospace, Aviation, Military
  • Gender
    Receptacle
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Threaded
  • Contact Finish - Mating
  • Mixed Contacts
  • Total Number of Contacts
    26
  • Orientation
    A
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Depth
    33.7mm
  • Current Rating
    7.5A
  • Military Standard
    MIL-DTL-38999
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium
  • Shell Size - Insert
    17-26
  • Contact Gender
    Female
  • Empty Shell
  • Backshell Type
    SOLID
  • Plating
    Cadmium
  • Shell Size, MIL
    E
  • Length
    32.69mm