  • D38999/20MF11HN
D38999/20MF11HN
advertisement
Manufacturer No:
D38999/20MF11HN
HK JDW NO:
61-D38999/20MF11HN
Package:
Datasheet:
D38999/20MF11HN
Description:
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
Step5Bar-code shipping tag
D38999/20MF11HN
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Shell Material
    Composite
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    11
  • Color
    Silver
  • Applications
    Aerospace, Aviation, Military
  • Gender
    Receptacle
  • Fastening Type
    Threaded
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    11
  • Orientation
    N (Normal)
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Depth
    36.9mm
  • Current Rating
    13A
  • Military Standard
    MIL-DTL-38999
  • Shell Finish
    Electroless Nickel
  • Shell Size - Insert
    19-11
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    Male
  • Empty Shell
  • Backshell Type
    SOLID
  • Environmental Characteristics
    CORROSION RESISTANT
  • Plating
    Electroless Nickel
  • Shell Size, MIL
    F
  • Length
    32.69mm