  • D38999/20SJ61SA
D38999/20SJ61SA
advertisement
Manufacturer No:
D38999/20SJ61SA
HK JDW NO:
61-D38999/20SJ61SA
Package:
Datasheet:
D38999/20SJ61SA
Description:
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
Step5Bar-code shipping tag
D38999/20SJ61SA
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Shell Material
    Stainless Steel
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Firewall Usage
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    61
  • Color
    Silver
  • Applications
    Aerospace, Aviation, Military
  • Gender
    Female
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Threaded
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Total Number of Contacts
    61
  • Orientation
    A
  • Shielding
    Shielded
  • Depth
    46.4mm
  • Shell Finish
    Nickel
  • Shell Size - Insert
    25-61
  • Empty Shell
  • Backshell Type
    SOLID
  • Shell Size, MIL
    J
  • Length
    32.77mm