  • D38999/20ZG39SD
D38999/20ZG39SD
advertisement
Manufacturer No:
D38999/20ZG39SD
Manufacturer:
SOURIAU-SUNBANK
HK JDW NO:
766-D38999/20ZG39SD
Description:
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk D Threaded
Step5Bar-code shipping tag
D38999/20ZG39SD
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Shell Material
    Aluminum
  • Insert Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-DTL-38999 Series III
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    39
  • Color
    Black
  • Applications
    Aviation, Marine, Military
  • Fastening Type
    Threaded
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Current Rating (Amps)
    7.5A 13A