  • D38999/24JG41BN
D38999/24JG41BN
advertisement
Manufacturer No:
D38999/24JG41BN
HK JDW NO:
795-D38999/24JG41BN
Description:
Receptacle, Socket CABLE AND PANEL 41 Positions
Step5Bar-code shipping tag
D38999/24JG41BN
    Select All
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    CABLE AND PANEL
  • Insulation Material
    Silicone
  • Weight
    38.464633g
  • Body Material
    Composite
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Socket
  • Number of Positions
    41
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Gender
    Receptacle
  • HTS Code
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    41
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Empty Shell
    YES
  • Backshell Type
    SOLID
  • Environmental Characteristics
    CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
  • Shell Size
    G
  • Termination Type
    CRIMP
  • Plating
    Cadmium
  • Coupling Type
    THREADED
  • Insulation Diameter
    2.11 mm
  • Assembly Length
    33.02mm
  • Durability Rating
    500 cycles
  • Feedthrough Type
  • Panel Thickness
    3.2mm