  • D38999/24MH55AE
D38999/24MH55AE
advertisement
Manufacturer No:
D38999/24MH55AE
HK JDW NO:
795-D38999/24MH55AE
Description:
Pin, Receptacle Composite CABLE AND PANEL 55 Positions
Step5Bar-code shipping tag
D38999/24MH55AE
    Select All
  • Mounting Type
    CABLE AND PANEL
  • Insulation Material
    Silicone
  • Shell Material
    Composite
  • Weight
    36.3g
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Pin, Receptacle
  • Number of Positions
    55
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
  • Total Number of Contacts
    55
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    MALE
  • Shell Size
    H
  • Termination Type
    CRIMP
  • Plating
    Nickel
  • Insulation Diameter
    2.11 mm
  • Assembly Length
    33.02mm
  • Durability Rating
    500 cycles
  • Feedthrough Type
  • Panel Thickness
    3.2mm