  • D38999/26FG39HC
D38999/26FG39HC
advertisement
Manufacturer No:
D38999/26FG39HC
HK JDW NO:
795-D38999/26FG39HC
Package:
Datasheet:
D38999/26FG39HC
Description:
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
Step5Bar-code shipping tag
D38999/26FG39HC
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Aluminum
  • Insert Material
    Thermoplastic
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
  • Published
    2009
  • Feature
    Self Locking
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    39
  • Color
    Silver
  • Applications
    Military
  • Gender
    Male
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Threaded
  • Contact Finish - Mating
  • Mixed Contacts
  • Current Rating (Amps)
    7.5A 13A