  • D3V-11G-3C24-K
D3V-11G-3C24-K
advertisement
Manufacturer No:
D3V-11G-3C24-K
HK JDW NO:
578-D3V-11G-3C24-K
Package:
Datasheet:
D3V-11G-3C24-K
Step5Bar-code shipping tag
D3V-11G-3C24-K
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    6.2g
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Termination
    Quick Connect
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    11A AC 6A DC
  • Current Rating
    6A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Actuator Type
    Round (Pin Plunger)
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    250V
  • Operating Force
    100gf
  • Overtravel
    0.040 (1.0mm)
  • Differential Travel
    0.012 (0.3mm)
  • Pretravel
    0.047 (1.2mm)
  • Operating Position
    0.579 (14.7mm)