  • D3V-11G4-1C25-K
D3V-11G4-1C25-K
advertisement
Manufacturer No:
D3V-11G4-1C25-K
HK JDW NO:
578-D3V-11G4-1C25-K
Package:
Datasheet:
D3V-11G4-1C25-K
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 11A 250V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
D3V-11G4-1C25-K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Actuator Type
    Lever, Simulated Roller
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Electrical Life
    200,000 Cycles
  • Number of Poles
    1
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    250V
  • Mechanical Life
    10,000,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    11A
  • Operating Force
    125gf
  • Overtravel
    0.062 (1.6mm)
  • Differential Travel
    0.031 (0.8mm)
  • Pretravel
    0.157 (4.0mm)
  • Operating Position
    0.738 (18.7mm)
  • Release Force
    14gf
  • Height
    18.7mm
  • Length
    37.8mm
  • Width
    27.8mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    IP00, IP40
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2002
  • Series
    D3V
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Quick Connect
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    11A AC 6A DC
  • Orientation
    Straight
  • Ingress Protection
    IP40
  • Current Rating
    11A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Voltage - Rated AC
    250V