  • D3V-11G5-1A4-K
D3V-11G5-1A4-K
advertisement
Manufacturer No:
D3V-11G5-1A4-K
HK JDW NO:
578-D3V-11G5-1A4-K
Package:
Datasheet:
D3V-11G5-1A4-K
Step5Bar-code shipping tag
D3V-11G5-1A4-K
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw, Solder
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Termination
    Solder
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    11A AC 6A DC
    IP40
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    6A
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Actuator Type
    Lever, Roller
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Voltage Rating (DC)
    250V
  • Mechanical Life
    10,000,000 Cycles
  • Switch Type
    SNAP ACTING/LIMIT SWITCH
  • Operating Force
    120gf
  • Overtravel
    0.031 (0.79mm)
  • Differential Travel
    0.020 (0.5mm)
  • Pretravel
    0.063 (1.6mm)
  • Operating Position
    0.815 (20.7mm)