  • D3V-16G3M-1C5-K
D3V-16G3M-1C5-K
advertisement
Manufacturer No:
D3V-16G3M-1C5-K
HK JDW NO:
578-D3V-16G3M-1C5-K
Package:
Datasheet:
D3V-16G3M-1C5-K
Description:
Switch Snap Action N.O./N.C. SPDT Long Hinge Lever Quick Connect 16A 250VAC 250VDC 372.85VA 0.69N Screw Mount
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
D3V-16G3M-1C5-K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Release Force
    6.118gf
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Ratings
    IP40
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    D3V
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Quick Connect
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    16A AC 10A DC
  • Orientation
    Straight
  • Ingress Protection
    IP40
  • Current Rating
    10A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Actuator Type
    Lever, Straight
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Electrical Life
    100,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    250V
  • Mechanical Life
    10,000,000 Cycles
  • Operating Force
    70gf
  • Overtravel
    0.079 (2.0mm)
  • Differential Travel
    0.080 (2.0mm)
  • Pretravel
    0.354 (9.0mm)
  • Operating Position
    0.600 (15.2mm)