  • D3V-16G4M-2C25-K
D3V-16G4M-2C25-K
advertisement
Manufacturer No:
D3V-16G4M-2C25-K
HK JDW NO:
578-D3V-16G4M-2C25-K
Package:
Datasheet:
D3V-16G4M-2C25-K
Description:
Quantity:
In Stock : 80
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
D3V-16G4M-2C25-K
    Select All
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Ratings
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    16A AC 10A DC
  • Current Rating
    10A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Actuator Type
    Lever, Simulated Roller
  • Circuit
    SPST-NC
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    250V
  • Operating Force
    125gf
  • Overtravel
    0.062 (1.6mm)
  • Differential Travel
    0.031 (0.8mm)
  • Pretravel
    0.157 (4.0mm)
  • Operating Position
    0.738 (18.7mm)