  • D3V-21G5-1C4A-K
D3V-21G5-1C4A-K
advertisement
Manufacturer No:
D3V-21G5-1C4A-K
HK JDW NO:
578-D3V-21G5-1C4A-K
Package:
Datasheet:
D3V-21G5-1C4A-K
Step5Bar-code shipping tag
D3V-21G5-1C4A-K
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
    D3V
  • Pbfree Code
    yes
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    21A AC 14A DC
  • Current Rating
    14A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Body Length or Diameter
    27.8mm
  • Body Breadth
    10.3 mm
  • Actuator Type
    Lever, Roller
    On-Mom
  • Contact Current(DC)-Max
    21A
  • Sealing
    IP00
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Voltage Rating (DC)
    250V
  • Mechanical Life
    10,000,000 Cycles
  • Switch Type
    SNAP ACTING/LIMIT SWITCH
  • Operating Force
    145gf
  • Contact Current(AC)-Max
    21A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    21A@250VAC
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    21A@8VDC
  • Overtravel
    0.031 (0.79mm)
  • Differential Travel
    0.020 (0.5mm)
  • Pretravel
    0.063 (1.6mm)
  • Operating Position
    0.815 (20.7mm)
  • Release Force
    20gf
  • Actuator Travel
    2.4 mm
  • Pre-Travel-Max
    1.6 mm
  • Body Height
    15.9mm