  • D3V-63M-2C4
D3V-63M-2C4
advertisement
Manufacturer No:
D3V-63M-2C4
HK JDW NO:
578-D3V-63M-2C4
Package:
Datasheet:
D3V-63M-2C4
Description:
SWITCH SNAP ACT SPST-NC 6A 250V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
D3V-63M-2C4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    D3V
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    6A AC/DC
  • Ingress Protection
    IP40
  • Current Rating
    6A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Body Length or Diameter
    27.8mm
  • Body Breadth
    10.3 mm
  • Actuator Type
    Lever, Straight
  • Circuit
    SPST-NC
  • Switch Function
    On-Mom
  • Contact Current(DC)-Max
    6A
  • Sealing
    IP00
  • Contact Voltage(DC)-Max
    8V
  • Electrical Life
    500,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPST
  • Mechanical Life
    10,000,000 Cycles
  • Switch Type
    SNAP ACTING/LIMIT SWITCH
  • Operating Force
    35gf
  • Contact Current(AC)-Max
    6A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    6A@250VAC
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    6A@8VDC
  • Overtravel
    0.125 (3.2mm)
  • Differential Travel
    0.110 (2.8mm)
  • Pretravel
    0.354 (9.0mm)
  • Operating Position
    0.600 (15.2mm)
  • Actuator Travel
    11.8 mm
  • Pre-Travel-Max
    9 mm
  • Body Height
    15.9mm