  • D3Z24BF-7
D3Z24BF-7
advertisement
Manufacturer No:
D3Z24BF-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-D3Z24BF-7
Package:
SC-90, SOD-323F
Datasheet:
D3Z24BF-7
Purchasing and Inquiry
D3Z24BF-7 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 50nA @ 19V.A maximum reverse leakage current of 50nA is observed.A zener current of 50nA makes it highly flexible in terms of design.For operation, diode reaches 1.1V @ 100mA at the maximum voltage - Forward (Vf).To function properly, this device needs a reverse voltage peak of 50nA.
D3Z24BF-7 Features
reverse leakage current of 50nA @ 19V
50nA @ 19V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
the zener current of 50nA
D3Z24BF-7 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated D3Z24BF-7 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
D3Z24BF-7
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to D3Z24BF-7.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-90, SOD-323F
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    400mW
  • Max Power Dissipation
    400mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    D3Z24
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    30Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 19V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    30Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    24V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    24.25V
  • Peak Reverse Current
    50nA
  • Voltage Tolerance
    2.19%
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
  • Height
    750μm
  • Length
    2.5mm
  • Width
    1.25mm