  • D40R-LPB-21-10
D40R-LPB-21-10
advertisement
Manufacturer No:
D40R-LPB-21-10
HK JDW NO:
607-D40R-LPB-21-10
Package:
Flange Mount
Purchasing and Inquiry
D40R-LPB-21-10 Overview
A magnetic position sensor module is packaged in a Flange Mount package.
D40R-LPB-21-10 Features
Package / Case: Flange Mount
D40R Series
Operating Temperature: -25°C~80°C
Supply Voltage: 24V
Frequency: 1Hz
D40R-LPB-21-10 Applications
  • Reed switch replacement
  • Navigation
  • Convertible roof position
  • Localization of ferromagnetic
  • Discrimination of ferromagnetic
  • Position and limit sensing
  • Industrial process control
  • Rotary applications
  • Spindles
  • Dyno testing
Step5Bar-code shipping tag
D40R-LPB-21-10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Package / Case
    Flange Mount
  • Actuator Material
    Magnet
  • Operating Temperature
    -25°C~80°C
  • Published
    2016
  • Series
    D40R
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Hall Effect Switch
  • Voltage - Supply
    24V
  • Frequency
    1Hz
  • Termination Style
    Cable
  • Output Type
    SPST-NC (2) SPST-NO (1)
  • Must Operate
    10.00mm
  • Must Release
    20.00mm