  • D471K25X5FL63J5R
D471K25X5FL63J5R
advertisement
Manufacturer No:
D471K25X5FL63J5R
HK JDW NO:
886-D471K25X5FL63J5R
Datasheet:
D471K25X5FL63J5R
Description:
D 470pF 500V Ceramic Capacitor ±10% X5F 0.256Dia 6.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
D471K25X5FL63J5R
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.256Dia 6.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5F
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    470pF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    X5F
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    2616
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    6.5mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    4mm