  • D472K43Y5PL6UJ0R
D472K43Y5PL6UJ0R
advertisement
Manufacturer No:
D472K43Y5PL6UJ0R
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-D472K43Y5PL6UJ0R
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
D472K43Y5PL6UJ0R
Description:
D 4700pF 500V Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.433Dia 11.00mm -30°C~125°C Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
D472K43Y5PL6UJ0R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    4700pF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Dielectric
    Y5P
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -30°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    D
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.433Dia 11.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    Y5P B
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C