  • D53TP25D-10
D53TP25D-10
advertisement
Manufacturer No:
D53TP25D-10
Manufacturer:
Sensata-Crydom
HK JDW NO:
166-D53TP25D-10
Package:
Module
Datasheet:
D53TP25D-10
Description:
SSR RELAY 3PST-NO 25A 48-530V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
D53TP25D-10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Panel, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    53TP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Screw
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Output Type
    AC
  • Circuit
    3PST-NO (3 Form A)
  • Voltage - Input
    4V~32VDC
  • Throw Configuration
    3PST
  • Max Output Voltage
    530V
  • Relay Type
    Relay
  • Voltage - Load
    48V~530V
  • Input Current
    10mA
  • Load Current
    25A
  • Isolation Voltage
    4kV