  • D55342E07B47B0R
D55342E07B47B0R
advertisement
Manufacturer No:
D55342E07B47B0R
Manufacturer:
TT Electronics/IRC
HK JDW NO:
850-D55342E07B47B0R
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
D55342E07B47B0R
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Military, MIL-PRF-55342, RM1206 Series, Thin Film, 47kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~150°C
Quantity:
In Stock : 2139
Step5Bar-code shipping tag
D55342E07B47B0R
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    Military, MIL-PRF-55342, RM1206
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Military, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    47kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Packing Method
    TR, PLASTIC
  • Construction
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    100V
  • Failure Rate
    R (0.01%)
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.71mm