  • D560J20SL0L6UJ5R
D560J20SL0L6UJ5R
advertisement
Manufacturer No:
D560J20SL0L6UJ5R
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-D560J20SL0L6UJ5R
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
D560J20SL0L6UJ5R
Description:
D 56pF 500V Ceramic Capacitor ±5% SL 0.197Dia 5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
D560J20SL0L6UJ5R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    D
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    SL
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    56pF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    SL0
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    2016
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    5mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4mm