  • D56U45CXPSA1
D56U45CXPSA1
advertisement
Manufacturer No:
D56U45CXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-D56U45CXPSA1
Package:
Datasheet:
D56U45CXPSA1
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 4.5V @ 320A 125°C Max 5mA @ 4500V Stud Mount
Step5Bar-code shipping tag
D56U45CXPSA1
  • Mounting Type
    Stud Mount
  • Supplier Device Package
    BG-DSW272-1
  • Published
    2006
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5mA @ 4500V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    4.5V @ 320A
  • Operating Temperature - Junction
    125°C Max
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    4500V
  • Current - Average Rectified (Io)
    102A