  • D6015L58
D6015L58
advertisement
Manufacturer No:
D6015L58
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-D6015L58
Package:
TO-220-3 Isolated Tab, Formed Leads
Datasheet:
D6015L58
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.6V @ 9.5A -40°C~125°C 10μA @ 600V 3-Termination Bulk TO-220-3 Isolated Tab, Formed Leads Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
D6015L58
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to D6015L58 .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH SURGE CAPABILITY, UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    15A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    D6015
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 600V
  • Output Current
    15A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.6V @ 9.5A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~125°C
  • Application
    HIGH VOLTAGE
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Average Rectified Current
    9.5A