  • D6417709SBP133BV
D6417709SBP133BV
advertisement
Manufacturer No:
D6417709SBP133BV
HK JDW NO:
668-D6417709SBP133BV
Package:
240-LFBGA
Datasheet:
Description:
ROMless SH-3 32-Bit Microcontroller SuperH® SH7700 Series D6417709S 240 Pin 133MHz 1.8V 240-LFBGA
Quantity:
In Stock : 6696
Step5Bar-code shipping tag
D6417709SBP133BV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    240-LFBGA
  • Number of Pins
    240
  • Operating Temperature
    -20°C~75°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    SuperH® SH7700
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    240
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    133MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    D6417709S
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.05V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.65V
  • Interface
    EBI/EMI, IrDA, SCI
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    96
  • Speed
    20 MHz
  • RAM Size
    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.65V~2.05V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    SH-3
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Program Memory Type
    ROMless
  • Core Size
    32-Bit
  • Connectivity
    EBI/EMI, FIFO, IrDA, SCI, SmartCard
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 8x10b; D/A 2x8b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    133 μs
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
    NO
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Address Bus Width
    26
  • Height Seated (Max)
    1.4mm