  • D850N32TXPSA1
D850N32TXPSA1
advertisement
Manufacturer No:
D850N32TXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-D850N32TXPSA1
Package:
DO-200AB, B-PUK
Datasheet:
D850N32TXPSA1
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.28V @ 850A -40°C~160°C 50mA @ 3200V Bulk DO-200AB, B-PUK Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
D850N32TXPSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    DO-200AB, B-PUK
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    160°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50mA @ 3200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.28V @ 850A
  • Forward Current
    1.14kA
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~160°C
  • Max Surge Current
    15.4kA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    3200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    850A
  • Peak Reverse Current
    50mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    3.2kV
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    15.4kA
  • Reverse Voltage
    3.2kV