  • DA10-050EU
DA10-050EU
advertisement
Manufacturer No:
DA10-050EU
Manufacturer:
Artesyn Embedded Power
HK JDW NO:
96-DA10-050EU
Package:
Datasheet:
DA10-050EU
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DA10-050EU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Wall
  • Operating Temperature
    -10°C~40°C
  • Published
    2016
  • Series
    DA10 (10W)
  • Size / Dimension
    0.98Lx1.56W x 2.45 H 25.0mmx39.5mmx62.3mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Connector Type
    Receptacle, USB
  • Max Operating Temperature
    40°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    10W
  • Max Power Dissipation
    10W
  • Approval Agency
    CCC, CE, CSA, DEMKO CB, PSE, UL
  • Efficiency
    Level VI, CoC Tier 2
  • Max Output Current
    2A
  • Current - Output (Max)
    2A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Input Type
    Fixed Blade
  • Output Power
    10W
  • Voltage - Output
    5V
  • Form
    Wall Mount (Class II)
  • Region Utilized
    Europe
  • Input Connector
    CEE 7/16
  • Output Connector
    USB A Receptacle
  • No Load Power Consumption
    75mW Max
  • Height
    24.892mm
  • Length
    62.23mm
  • Width
    39.624mm