  • DAC102S085CIMMX/NOPB
DAC102S085CIMMX/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
DAC102S085CIMMX/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-DAC102S085CIMMX/NOPB
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
Description:
4.85mW μWDACVoltage - BufferedSurface Mount String DAC R1.25 B B1.07mm μm 3mm mm
Purchasing and Inquiry
DAC102S085CIMMX/NOPB Overview
As part of the 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package, it is included. The supply voltage is 3V volts. In this case, the FPGA part belongs to the Other Converters family. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. It is necessary to keep the operating temperature within -40°C~105°C when the device is operating. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tape & Reel (TR). It is designed with 10 terminations. If you are looking for related parts, you can use the base part number DAC102S085 as a starting point. Providing the FPGA is mounted in Surface Mount as per the specifications of the IC, then it should work perfectly according to its specifications. Powered by a 3/5V power supply, it can be operated by almost anyone. It is equipped with 10 pin count. It can take a maximum of 5.5V as the supply voltage. Using 2.7V as the minimum supply voltage, it can operate.
DAC102S085CIMMX/NOPB Features
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
10 pin count
DAC102S085CIMMX/NOPB Applications
  • Video Encoder
  • Optical Networks
  • Microprocessor Controlled Calibration
  • Digital Radio Link
  • Set Top Boxes
  • Automated Test Equipment
  • Automotive
  • Wireless infrastructure:
  • Industrial Control Systems
  • Digital Calibration
Step5Bar-code shipping tag
DAC102S085CIMMX/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Converters
  • Max Power Dissipation
    4.85mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    DAC102S085
  • Pin Count
    10
  • Output Type
    Voltage - Buffered
  • Polarity
    Unipolar
  • Power Supplies
    3/5V
  • Interface
    SPI
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Number of Bits
  • Supply Current-Max
    0.41mA
  • Architecture
    String DAC
  • Converter Type
    D/A CONVERTER
  • Supply Type
    Single
  • Reference Type
    External
  • Data Interface
    SPI, DSP
  • Differential Output
    No
  • Resolution
    1.25 B
  • Voltage - Supply, Analog
    2.7V~5.5V
  • Voltage - Supply, Digital
    2.7V~5.5V
  • Settling Time
    6μs
  • Linearity Error-Max (EL)
    0.1953%
  • Integral Nonlinearity (INL)
    2 LSB
  • Input Bit Code
    BINARY
  • Number of Converters
    8
  • INL/DNL (LSB)
    ±0.7, +0.08/-0.03 (Max)
  • Input Format
    SERIAL
  • Number of D/A Converters
    2
  • Height
    1.07mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • Thickness
    1.02mm