  • DAI3W3P300G40LF
DAI3W3P300G40LF
advertisement
Manufacturer No:
DAI3W3P300G40LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-DAI3W3P300G40LF
Purchasing and Inquiry
DAI3W3P300G40LF Overview
DAI3W3P300G40LF Features
3 basic kinds of terminations
DW series
DAI3W3P300G40LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI) DAI3W3P300G40LF D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Refrigeration control
  • All Electrical Machinery
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Datacom
  • Variable speed/frequency drivers
  • Blowers
  • Measuring & Control Technology
  • Electrical substations
Step5Bar-code shipping tag
DAI3W3P300G40LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Shell Material
    Steel
  • Dielectric Material
    Thermoplastic
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Shell Material, Finish
    Steel, Tin Plated
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    DW
  • Feature
    Board Lock, Grounding Indents
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    3 (Power)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    300V
  • Contact Type
    Power
  • Current Rating (Amps)
    40A
  • Pitch
    6.86mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    12.55mm
  • Current Rating
    40A
  • Contact Finish
    Gold
  • Flange Feature
    Mating Side (M3)
  • Connector Style
    D-Sub, Combo
  • Number of Ports
    1
  • Shell Size, Connector Layout
    2 DA A - 3W3
  • Max Supply Voltage (AC)
    300V
  • Height
    12.55mm
  • Length
    38.76mm