  • DAM11W1P300N
DAM11W1P300N
advertisement
Manufacturer No:
DAM11W1P300N
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-DAM11W1P300N
Step5Bar-code shipping tag
DAM11W1P300N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Dielectric Material
    Thermoplastic
  • Housing Material
    Steel
  • Shell Material, Finish
    Steel, Yellow Cadmium Plated
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    DMW HE507
  • Published
    2007
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    11 (10 + 1 Power)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    300V
  • Contact Type
    Signal and Power (Not Included)
  • Current Rating (Amps)
    7.5A
  • Pitch
    2.74mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    12.55mm
  • Current Rating
    7.5A
  • Contact Finish
    Gold
  • Flange Feature
    Housing/Shell (Unthreaded)
  • Connector Style
    D-Sub, Combo
  • Number of Ports
    1
  • Shell Size, Connector Layout
    2 DA A - 11C1 11W1
  • Length
    38.76mm