  • DAO7W2P500G40LF
DAO7W2P500G40LF
advertisement
Manufacturer No:
DAO7W2P500G40LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-DAO7W2P500G40LF
Purchasing and Inquiry
DAO7W2P500G40LF Overview
You get it in Plug, Male Pins packaging.This device has a mounting type of Through Hole, Right Angle.Packaging the product involves using a Tray case.This product is from the DW Series.The device has 7 pins.The ideal temperature for using it is below 125°C.There's a minimum temperature of -55°C for this device.A number of tasks can be managed using the 1 ports.There are a number of advantages to its Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets feature.Mounting of the part is based on Through Hole.The chip terminates at 7.-55°C~125°C Operating Temperature is the default.
DAO7W2P500G40LF Features
7 basic kinds of terminations
DW series
DAO7W2P500G40LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI) DAO7W2P500G40LF D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Variable speed/frequency drivers
  • Industrial Automation
  • Refrigeration control
  • Automotive Electronics
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • Anywhere power is distributed
  • Embedded systems
  • Instrumentation
  • Data Technology
Step5Bar-code shipping tag
DAO7W2P500G40LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Dielectric Material
    Thermoplastic
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Shell Material, Finish
    Steel, Tin Plated
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    DW
  • Feature
    Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    7 (5 + 2 Power)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    300V
  • Contact Type
    Signal and Power
  • Current Rating (Amps)
    7.5A 40A
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    20.58mm
  • Current Rating
    40A
  • Contact Finish
    Gold
  • Flange Feature
    Board Side (4-40)
  • Max Voltage Rating (AC)
    300V
  • Connector Style
    D-Sub, Combo
  • Number of Ports
    1
  • Shell Size, Connector Layout
    2 DA A - 7W2
  • Backset Spacing
    0.406 (10.30mm)
  • Max Supply Voltage (AC)
    300V
  • Length
    38.76mm