  • DAPL15P565GTXLF
DAPL15P565GTXLF
advertisement
Manufacturer No:
DAPL15P565GTXLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-DAPL15P565GTXLF
Package:
Datasheet:
Description:
Conn D-Subminiature PIN 15 POS 2.74mm Solder RA Thru-Hole 15 Terminal 1 Port
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DAPL15P565GTXLF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Dielectric Material
    Thermoplastic
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Shell Material, Finish
    Steel, Tin Plated
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    DP
  • Feature
    Board Lock, Grounding Indents
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    15
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    15
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    300V
  • Contact Type
    Signal
  • Current Rating (Amps)
    7.5A
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    21.23mm
  • Contact Finish
    Gold, GXT™
  • Flange Feature
    Board Side (M3)
  • Max Voltage Rating (AC)
    1kV
  • Connector Style
    D-Sub
  • Number of Ports
    1
  • Shell Size, Connector Layout
    2 DA A
  • Backset Spacing
    0.406 (10.30mm)
  • Max Supply Voltage (AC)
    1kV
  • Length
    38.76mm