  • DAV3W3S743G30LF
DAV3W3S743G30LF
advertisement
Manufacturer No:
DAV3W3S743G30LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-DAV3W3S743G30LF
Package:
Datasheet:
DAV3W3S743G30LF
Purchasing and Inquiry
DAV3W3S743G30LF Overview
DAV3W3S743G30LF Features
3 basic kinds of terminations
DW series
DAV3W3S743G30LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI) DAV3W3S743G30LF D-Sub Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Datacom
  • Medical technology
  • Automotive Electronics
  • Control panels
  • Data Technology
  • All Electrical Machinery
  • Energy efficient lighting (LED)
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
Step5Bar-code shipping tag
DAV3W3S743G30LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Shell Material
    Steel
  • Dielectric Material
    Thermoplastic
  • Housing Material
    Steel
  • Shell Material, Finish
    Steel, Tin Plated
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    DW
  • Feature
    Board Lock, Mounting Brackets
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    3 (Power)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    300V
  • Contact Type
    Power
  • Current Rating (Amps)
    30A
  • Pitch
    6.86mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    19.1mm
  • Current Rating
    30A
  • Contact Finish
    Gold
  • Flange Feature
    Mating Side, Female Screwlock (4-40)
  • Connector Style
    D-Sub, Combo
  • Number of Ports
    1
  • Shell Size, Connector Layout
    2 DA A - 3W3
  • Backset Spacing
    0.374 (9.50mm)
  • Height
    12.55mm