  • DC95Y103W
DC95Y103W
advertisement
Manufacturer No:
DC95Y103W
HK JDW NO:
58-DC95Y103W
Package:
Bead
Purchasing and Inquiry
DC95Y103W Overview
Those are the thermistors that come in a Bulk. For convenience, it is included in the Bead package. In order for NTC thermistors to operate, the resistance tolerance must be ±0.2°C. To ensure reliable performance, the temperature of NTC thermistors should be set to -80°C~150°C. Providing NTC thermistors with a maximum operating temperature of 150°C facilitates reliable operation. A NTC thermistor can operate at a temperature of -80°C for reliability. As a result, the NTC thermistors set their maximum power at 75mW. The maximum power dissipation of NTC thermistors is 75mW.
DC95Y103W Features
Package/Case: Bulk
DC95 Series
Operating Temperature: -80°C~150°C
10kOhm Resistance
Mounting Type: Free Hanging
DC95Y103W Applications
There are a lot of Amphenol Advanced Sensors DC95Y103W NTC Thermistors applications.
  • Liquid Crystal Display
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Electronic Thermometers
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Automotive Electronics
  • Air-conditioning systems
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Liquid Level Sensing
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Personal Computer and Peripheral Device
Step5Bar-code shipping tag
DC95Y103W
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to DC95Y103W.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging
  • Package / Case
    Bead
  • Operating Temperature
    -80°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    DC95
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Wire
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -80°C
  • Power Rating
    75mW
  • Max Power Dissipation
    75mW
  • Lead Length
    1.50 38.00mm
  • Lead Diameter
    300 μm
  • Power - Max
    75mW
  • Resistance Tolerance
    ±0.2°C
  • Resistance in Ω @ 25°C
    10k
  • B25/85
    3690K
  • Diameter
    2.4mm
  • Length
    38.1mm