  • DCM3414V50M13C2C01
DCM3414V50M13C2C01
advertisement
Manufacturer No:
DCM3414V50M13C2C01
Manufacturer:
Vicor Corporation
HK JDW NO:
834-DCM3414V50M13C2C01
Package:
Module
Datasheet:
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 320W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DCM3414V50M13C2C01
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -20°C~125°C
  • Packaging
    Box
  • Series
    VI Chip® DCM® (320W)
  • Size / Dimension
    3.38Lx1.40W x 0.37 H 85.9mmx35.5mmx9.3mm
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Additional Feature
    SEATED HT CALCULATED
  • Max Power Dissipation
    320W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • JESD-30 Code
    R-PDMA-P4
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE
  • Efficiency
    91.5%
  • Voltage - Input (Max)
    50V
  • Output Voltage
    12V
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    16V
  • Input Voltage-Nom
    28V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Current - Output (Max)
    26.67A
  • Protections
    OUTPUT OVER CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE; THERMAL
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Warm-up Time
    0.04 s
  • Height
    9.398mm