  • DCM3623T36G06A8T00
DCM3623T36G06A8T00
advertisement
Manufacturer No:
DCM3623T36G06A8T00
HK JDW NO:
834-DCM3623T36G06A8T00
Package:
9-DIP Module
Datasheet:
Description:
DC DC CONVERTER 5V 175W
Quantity:
In Stock : 577
Purchasing and Inquiry
Key Features:
  • Industrial Power Systems
  • Telecommunications Equipment
  • Data Centers
  • Renewable Energy Systems
  • Aerospace and Defense
Step5Bar-code shipping tag
DCM3623T36G06A8T00
    16 Weeks
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    VI Chip® DCM® (180W)
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    9
  • ECCN Code
    EAR99
  • Length
    38.72mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    9-DIP Module
  • Width
    22.8mm
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Size / Dimension
    1.52Lx0.90W x 0.29 H 38.7mmx22.8mmx7.3mm
  • Technology
    HYBRID
  • Number of Functions
    1
  • Type
    Isolated Module
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Surface Mount
    NO
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P9
  • Output Voltage
    5V
  • Number of Outputs
    1
  • Feature
    OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Efficiency
    91.9%
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    175W
  • Voltage - Isolation
    2.25kV
  • Current - Output (Max)
    36A
  • Voltage - Input (Min)
    18V