  • DCM3623T36G26C2M00
DCM3623T36G26C2M00
advertisement
Manufacturer No:
DCM3623T36G26C2M00
HK JDW NO:
834-DCM3623T36G26C2M00
Description:
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 13.4A 18V - 36V Input
Quantity:
In Stock : 682
Purchasing and Inquiry
Product Description: Power Supply (Generic Description)
A power supply unit (PSU), such as the DCM3623T36G26C2M00
Key Features (Typical for Power Supplies):
Applications:
Power supplies are used in a wide range of applications, including:
Industrial Automation: In factory automation systems, PLCs, and robotics to ensure stable operation.
Telecommunications: For powering network equipment, routers, switches, and communication devices.
Keyboard Compatibility:
Step5Bar-code shipping tag
DCM3623T36G26C2M00
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Length
    38.72mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Width
    22.8mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    1.52Lx0.90W x 0.29 H 38.7mmx22.8mmx7.3mm
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • JESD-609 Code
    e4
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Output Voltage
    24V
  • Application
  • Feature
    OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Efficiency
    92.2%
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Power (Watts)
    321.6W
  • Voltage - Isolation
    2.25kV
  • Current - Output (Max)
    13.4A
  • Voltage - Input (Min)
    18V
  • Total Power Output-Max
    320W
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2014
  • Series
    VI Chip® DCM® (320W)