  • DCMC-25X3P-J-K87
DCMC-25X3P-J-K87
advertisement
Manufacturer No:
DCMC-25X3P-J-K87
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
410-DCMC-25X3P-J-K87
Package:
Datasheet:
DCMC-25X3P-J-K87
Description:
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SOLDER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DCMC-25X3P-J-K87
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number of Contacts
    25
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Empty Shell
    NO
  • Contact Style
    Pin
  • Contact Resistance
    7.5mOhm
  • Insulation Resistance
    5000000000Ohm
  • Flange Feature
    Board Side (4-40)
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VAC V
  • Connector Style
    D-Sub, Combo
  • Durability
    500 Cycles
  • Contact Current Rating
    7.5A
  • Shell Size, Connector Layout
    4 DC C - 25W3
  • Number of Power Positions
    3
  • Contact Finish Thickness
    Flash
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole, Right Angle
  • Dielectric Material
    Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
  • Housing Material
    Polyester
  • Body Material
    Steel
  • Shell Material, Finish
    Steel, Tin-Nickel Plated
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    Combo D®, D*M
  • Feature
    Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets, Shielded
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    25 (22 + 3 Coax)
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Additional Feature
    APPLICATION: RF AND TELECOM TRANSMISSION, EMI/RFI SHIELDED
  • Subcategory
    D Type Connectors
  • MIL Conformance
  • DIN Conformance
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Coax and Signal
  • Mixed Contacts
    YES
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    5A 7.5A
  • Orientation
    Right Angle
  • Current Rating
    7.5A