  • DCP5N06158D200KS00
DCP5N06158D200KS00
advertisement
Manufacturer No:
DCP5N06158D200KS00
HK JDW NO:
864-DCP5N06158D200KS00
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
158μF Film Capacitor 10% Radial 900V-DC
Step5Bar-code shipping tag
DCP5N06158D200KS00
  • Package / Case
    Radial
  • Material
    Polypropylene
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    158μF
  • Voltage - Rated DC
    900V
  • Lead Pitch
    37.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6mOhm
  • Diameter
    50mm
  • Height
    120mm
  • Length
    120mm