  • DCP6P06470EN00KS0F
DCP6P06470EN00KS0F
advertisement
Manufacturer No:
DCP6P06470EN00KS0F
Manufacturer:
WIMA
HK JDW NO:
864-DCP6P06470EN00KS0F
Package:
Datasheet:
Description:
470μF Film Capacitor 10% Threaded 1.1kV-DC
Step5Bar-code shipping tag
DCP6P06470EN00KS0F
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Threaded
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    1.1kV
  • Lead Pitch
    32mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.9mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1100V
  • Diameter
    116mm
  • Length
    132mm