  • DD400S33K2CNOSA1
DD400S33K2CNOSA1
advertisement
Manufacturer No:
DD400S33K2CNOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-DD400S33K2CNOSA1
Package:
Module
Datasheet:
DD400S33K2CNOSA1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DD400S33K2CNOSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2002
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Diodes
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X4
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    2
  • Power Dissipation-Max
    800000W
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    550A @ 1800V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    3.5V @ 400A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~125°C
  • Output Current-Max
    400A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    3300V
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    3300V