  • DDC3024S12
DDC3024S12
advertisement
Manufacturer No:
DDC3024S12
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-DDC3024S12
Package:
Module
Datasheet:
DDC3024S12
Description:
XP POWER DDC3024S12 DC/DC Converter, Low Profile, Fixed, Adjustable, 1 Output, 9 V, 36 V, 30 W, 12 V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DDC3024S12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    DIN Rail
  • Mounting Type
    DIN Rail
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Published
    2013
  • Series
    DDC30 (30W)
  • Size / Dimension
    2.22Lx1.38W x 3.58 H 56.4mmx35.0mmx91.0mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Max Power Dissipation
    30W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB
  • Efficiency
    83%
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    12V
  • Output Power
    30W
  • Current - Output 1
    2.5A
  • Max Output Power
    30W
  • Max Input Voltage (DC)
    36V
  • Min Input Voltage (DC)
    9V
  • Height
    90.932mm