  • DDZ39FS-7
DDZ39FS-7
advertisement
Manufacturer No:
DDZ39FS-7
HK JDW NO:
233-DDZ39FS-7
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
DDZ39FS-7
Purchasing and Inquiry
DDZ39FS-7 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 50nA @ 30V.Reverse leakage currents can reach 50nA.900mV @ 10mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.To function properly, this device needs a reverse voltage peak of 50nA.
DDZ39FS-7 Features
reverse leakage current of 50nA @ 30V
50nA @ 30V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
DDZ39FS-7 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated DDZ39FS-7 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
DDZ39FS-7
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to DDZ39FS-7.
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    200mW
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DDZ39
  • Pin Count
    2
  • Impedance
    85Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 30V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    85Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    39V
  • Zener Voltage
    39V
  • Peak Reverse Current
    50nA
  • Voltage Tolerance
    3%
  • Height
    1mm
  • Length
    1.8mm
  • Width
    1.4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Package / Case
    SC-76, SOD-323
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    4.904468mg
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±3%