  • DDZ7V5CS-7
DDZ7V5CS-7
advertisement
Manufacturer No:
DDZ7V5CS-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-DDZ7V5CS-7
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
DDZ7V5CS-7
Purchasing and Inquiry
DDZ7V5CS-7 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 100nA @ 6V.A reverse leakage current that reaches 100nA is the maximum.In terms of design, diode has a high degree of flexibildiodey thanks to diodes 100nA zener current.900mV @ 10mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.This device can function fully with a reverse peak voltage of 100nA.
DDZ7V5CS-7 Features
reverse leakage current of 100nA @ 6V
100nA @ 6V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 100nA
DDZ7V5CS-7 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated DDZ7V5CS-7 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
DDZ7V5CS-7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-76, SOD-323
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    4.904468mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    7.5V
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DDZ7V5
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    6Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 6V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Output Current
    40mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    6Ohm
  • Test Current
    20mA
  • Reference Voltage
    7.5V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    7.5V
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Voltage Tolerance
    2.54%
  • Zener Current
  • Height
    1.05mm
  • Length
    2.5mm
  • Width
    1.3mm