  • DDZX10C-7
DDZX10C-7
advertisement
Manufacturer No:
DDZX10C-7
HK JDW NO:
233-DDZX10C-7
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DDZX10C-7
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DDZX10C-7
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to DDZX10C-7.
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    300mW
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    3
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • Impedance
    8Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 8V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    8Ohm
  • Test Current
    20mA
  • Reference Voltage
    10V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    10V
  • Voltage Tol-Max
    2.51%
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Voltage Tolerance
    3%
  • Zener Current
  • Height
    1.025mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    2.4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
  • Weight
    7.994566mg
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±3%