  • DDZX15-13
DDZX15-13
advertisement
Manufacturer No:
DDZX15-13
HK JDW NO:
233-DDZX15-13
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DDZX15-13
Purchasing and Inquiry
DDZX15-13 Overview
A reverse leakage current of 50nA @ 12V is required to supply this electrical device.Tol is the maximum voltage that can be supplied (2.54%).Reverse leakage current reaches 50nA at its maximum.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 15V volts.For operation, diode reaches 900mV @ 10mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
DDZX15-13 Features
reverse leakage current of 50nA @ 12V
50nA @ 12V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
DDZX15-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated DDZX15-13 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
DDZX15-13
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to DDZX15-13.
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2013
  • Tolerance
    ±3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    300mW
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DDZX15
  • Pin Count
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • Impedance
    18Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 12V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    18Ohm
  • Test Current
    10mA
  • Reference Voltage
    15V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    15V
  • Zener Voltage
    15.185V
  • Voltage Tol-Max
    2.54%
  • Voltage Tolerance
    3%