  • DESD32VS2SO-7
DESD32VS2SO-7
advertisement
Manufacturer No:
DESD32VS2SO-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-DESD32VS2SO-7
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DESD32VS2SO-7
Description:
TVS DIODE 32V 50V SOT23
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DESD32VS2SO-7
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    42pF
  • Max Power Dissipation
    200W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Elements
    2
  • Working Voltage
    32V
  • Element Configuration
    Dual
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    34V
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    4A 8/20μs
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Clamping Voltage
    50V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    32V Max
  • Peak Pulse Current
    4A
  • Reverse Standoff Voltage
    32V
  • Max Surge Current
    100nA
  • Peak Pulse Power
    200W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    2
  • Breakdown Voltage
    40V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Capacitance @ Frequency
    36pF @ 1MHz
  • ESD Protection
    Yes
  • Height
    975μm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.3mm