  • DF11-16DEP-2A
DF11-16DEP-2A
advertisement
Manufacturer No:
DF11-16DEP-2A
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-DF11-16DEP-2A
Package:
Datasheet:
DF11-16DEP-2A
Description:
CONN ADAPTER PLUG/PLUG 16POS 2MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DF11-16DEP-2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Housing Material
    Polyamide
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    DF11
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    BOARD CONNECTOR ADAPTER
  • Number of Positions
    16
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    250V
  • HTS Code
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.079 2.00mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    12mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    2A
  • Contact Gender
    MALE-MALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Black
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Row Spacing
    0.079 (2.00mm)
  • Max Current Rating
    2A
  • Convert From (Adapter End)
    Plug, Male Pins
  • Convert To (Adapter End)
    Plug, Male Pins
  • Straight Connection
    YES
  • Number of ContactsSide 1
    16
  • Number of ContactsSide 2
  • Length
    23mm