  • DF11-4DS-2R26(05)
DF11-4DS-2R26(05)
advertisement
Manufacturer No:
DF11-4DS-2R26(05)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-DF11-4DS-2R26(05)
Package:
Datasheet:
DF11-4DS-2R26(05)
Description:
Headers & Wire Housings 4P IDC HOUSING 26 AWG WIRE,SN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DF11-4DS-2R26(05)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Material
    PHOSPHORUS-COPPER
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
    POLYAMIDE
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    DF11
  • Feature
    Closed End
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    4
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Type
    Female Socket
  • Pitch
    0.079 2.00mm
  • Total Number of Contacts
    4
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Contact Finish
    Tin
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -30°C
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Wire Gauge
    26 AWG
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Row Spacing
    0.079 (2.00mm)
  • Termination Type
    IDC
  • Wire/Cable Gauge
    26 AWG