  • DF12C-20DS-0.5V(81)
DF12C-20DS-0.5V(81)
advertisement
Manufacturer No:
DF12C-20DS-0.5V(81)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-DF12C-20DS-0.5V(81)
Purchasing and Inquiry
DF12C-20DS-0.5V(81) Overview
DF12C-20DS-0.5V(81) Features
DF12 series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Additional Feature: W/O METAL FITTING, TAPE PKG.
DF12C-20DS-0.5V(81) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd DF12C-20DS-0.5V(81) Rectangular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Instrumentation
  • Measuring & Control Technology
  • Transportation
  • Industrial Automation
  • Telecommunications
  • Embedded systems
  • Military Technology
  • Datacom
  • Automotive Electronics
Step5Bar-code shipping tag
DF12C-20DS-0.5V(81)
    Select All
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    W/O METAL FITTING, TAPE PKG.
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    20
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    300mA
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Operating Temperature (Min)
    -45°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    0.3A
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    150VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    3.6068 mm
  • Durability
    50 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insulator Color
    BEIGE
  • Contact Finish Thickness
    8.00μin 0.203μm
  • Height Above Board
    0.106 2.70mm
  • Stack Height (Mating)
    3.5mm 4mm 5mm